Bezpečná těhotenská masáž: Průvodce, benefity a techniky

Bezpečná těhotenská masáž: Průvodce, benefity a techniky

Co je to těhotenská masáž a proč by o ní každá těhotná žena měla vědět

Těhotenská masáž patří mezi oblíbené uvolňující rituály pro nastávající maminky. Známá také jako prenatální masáž, spočívá v něžném masírování specifických oblastí, což přináší nejen pocit relaxace, ale i zmírnění některých nepříjemností spojených s těhotenstvím. Jako tělový jazyk plný empatie a pozornosti ke každé křivce rostoucího bříška nabízí těhotenská masáž vskutku něco speciálního. Nemusíte být ani profesionální masér, abyste mohli obdarovat sebe nebo svou partnerku tímto krásným a hlavně užitečným gestem. Vždyť kdo by odolal pocitu být hýčkaný, když vaše tělo koná doslova zázraky a rodí nový život?

Takže když už mluvíme o zázracích, půjčte mi chvíli své uši, nebo spíše oči. Představte si, že ležíte na měkkém lehátku, světlo je tlumené, v pozadí hraje relaxační hudba a jemné ruce profesionální masérky rozplývají veškeré napětí vašeho těla. Nuže, kdo by si nechtěl aspoň na chvíli vypustit paměť plnou starostí a pocítit absolutní klid? Nebojte se, není to jen sen. Těhotenská masáž to umožňuje!

Jak najít správné techniky a pozice

Je důležité si uvědomit, že ne všechny masáže jsou pro těhotné ženy bezpečné. Existují určité techniky a pozice, které jsou navržené speciálně s ohledem na bezpečnost a pohodlí matky i dítěte. A nebojte, nemusíte být akrobat, abyste si užili skvělou prenatální masáž. Stačí pár upravených pohybů a vhodných podložek, a váš masážní zážitek se stane bezpečným útočištěm před každodenním stresem.

Pamatujte, že hlavní je být v pohody, to je to správné mantra pro každou těhotenskou masáž. Doporučuje se začít v poloze na boku, podložená polštářky pro maximální pohodlí. Každý pohyb musí být proveden s láskou a opatrností, jako byste malovali jemný obraz po plátně, kterým je zlehka rostoucí bříško. Ať už jste masér nebo 'masírovaný', klíčem je naslouchat tělu a jeho potřebám. Přesně tak, tělo má vlastní hlas a během masáže byste ho měli poslouchat jako píseň vydávající se ze srdce Země.

Benefity těhotenské masáže

Hovořit o benefitech těhotenské masáže je jako mapovat hranice nekonečna. Snížení stresu, úleva od bolesti zad, posílení celkového fyzického i psychického zdraví – to jsou jen zlomky toho, co může nastávající matka získat. Jste nervózní? Máte pocit, že váš spánek by mohl být lepší? Co klouby, ty už nějakou tu dobu vrzají, že? No vidíte, masáž to téměř všechno umí vykouzlit do rovnováhy.

A jestli si myslíte, že toto jsou už všechny výhody, tak hale, chyba lávky! Studie ukázaly, že prenatální masáže mohou dokonce zpomalit uvolňování hormonu stresu kortizolu, což následně napomáhá udržet zdravou těhotenskou hladinu cukru v krvi a snižuje pravděpodobnost předčasného porodu. To zní jako hudba do oušek, že?

Příprava na těhotenskou masáž: Co všechno potřebujete

Nejste-li příznivcem masážních salónů nebo prostě preferujete trochu intimity domova, příprava na domácí těhotenskou masáž je klíčová. Co budete potřebovat? Pohodlné prostředí, decentní osvětlení, příjemnou relaxační hudbu a samozřejmě kousek místa na lehátko nebo matraci. A nezapomeňte na podložky a polštáře pro podporu těla. Kvalitní masážní olej či krém také nesmí chybět. Lavendulový, mandlový, nebo jemně hydratační krém – to vše je vítanou částí arzenálu pro perfektní masáž. A samozřejmě, samotná masáž – ta musí být provedena s nejvyšší pečlivostí a opatrností. Přiznám se, žádné vzácné oleje mi v době těhotenství netekly proudem, ale za polštářkem jsem měla skvělého maséra v podobě mého manžela, který, jak se ukázalo, měl k masírování skutečný talent!

Připravit si pohodlný prostor je jedna věc, a přizpůsobit si správnou atmosféru je věc druhá. Zkuste se uzavřít do malého kouta klidu, osvětleného světlem svíček nebo difuzérem s éterickými oleji. Uvidíte, jak málo stačí k tomu, abyste se mohli cítit jako v pátém nebi. A co teprve pocit, když po masáži ucítíte, jak vám tělo doslova vděčí za každý jemný dotek.

Naučte se masážní techniky a jemné pohyby

Myslíte si, že na masáže potřebujete magisterský diplom z masírování? Opak je pravdou. Několik základních pohybů a technik, a hned budete moci poskytnout nádherné chvíle relaxace vaší partnerce, nebo si je dopřát samy. Základem jsou lehké, hladivé pohyby, ne silování, a pamatujte, že cílem není vytvořit další návrh světové rekordy v napětí svalů. Vezměte to jako tanec prstů na pokožce, kde každý krok je navržen tak, aby rozvinul uvolňující symfonii pohodlí.

Hlavní techniky zahrnují například hladění, mírné hnětení nebo tlakové body, vždy se zaměřením na zklidnění a pohodlí těhotné ženy. A nezapomeňte, té nejpříjemnější masáži se nemusíte dočkat jen od rukou profesionálního maséra. Třeba i partner s těmi správnými instrukcemi a chutí vás rozmazlovat může podat nezapomenutelný výkon. A není to úžasné, když si můžete užít masáž doma, posloucháte současně poněkud netradiční tóny svého oblíbeného filmu, a přitom si ani nemusíte oblékat chytré kalhoty? Zní to jako idylka, ale s trochou praxe a lásky může být toto všechno vaše.

Bezpečnostní opatření a kdy těhotenskou masáž vyhledat, nebo naopak se jí vyvarovat

Nyní už víme, jak lahodná může těhotenská masáž být, ale je důležité mít na paměti i bezpečnost. Nesmíme zapomenout, že ne všechny masáže jsou vhodné pro každé stadium těhotenství. Vždy je dobré konzultovat předem s vaším lékařem nebo porodní asistentkou, jestli je masáž vhodná pro vás. Jsou například stavy, jako různé zdravotní komplikace, při nichž se doporučuje od prenatálních masáží upustit. A také existují specifické body na těle těhotné ženy, které by měly být při masírování vynechány, aby nedošlo k nežádoucí stimulaci dělohy.

Bezpečnost je však vždy na prvním místě, takže když se o masáži rozhodujete, chovejte se jako k Sherlocku Holmesovi při pátrání po stopách – pečlivě zvažte všechny informace. A když máte zelenou, tak neváhejte a ponořte se do světa relaxace. Já jsem měla tu šťastnou shodu okolností, že moje těhotenství probíhala hladce a bez větších komplikací, a proto jsem si mohla masáže užívat celkem bez obav. Ale nezapomínám, že každé tělo má své specifika – a ta je potřeba respektovat.

Těhotenská masáž a emocionální pohoda

Možná si myslíte, že masáž je jen o fyzické úlevě, ale že bych vás napravila – je to také o psychické rovnováze a emocionální pohodě. Těhotenství je emoční horská dráha plná vzestupů a pádů. A přesně v tomto emocionálním kolotoči mohou pravidelné masáže nesmírně pomoci. Stejně jako když cvičíte jógu nebo meditujete, masáže vám mohou pomoci vtisknout mír do vaší mysli a srdce. Představte si to jako objímání vnitřního já, kdy každý jemný dotek pozitivně ovlivňuje vaše emoce a vyzařuje to i na vaše okolí.

Když si vybavím, jak jsem poprvé cítila, jak se moje dítě v břiše otáčí a jak se při masáži klidnilo, byl to pocit, který nelze vyjádřit slovy. Věřte mi, emocionální spojení, které může masáž přinést mezi matkou a nenarozeným dítětem, je něco, co posiluje vazby ještě dříve, než se miminko narodí. A to je jen další důkaz, že těhotenská masáž je více než jen odbourávání napětí ve svalech, je to o odbourávání napětí v duši.

A tak, druhu těhotné, nechte svá bříška být hýčkána a svoje srdce být naplněna čistou láskou. Ať už jde o profesionální masáž nebo domácí pohodlí, těhotenská masáž je skvělou vst

Releted Post

Iveta Kubíková

Iveta Kubíková

Jsem specialistka na masáže a vlastním malý, útulný masážní salón v Českých Budějovicích. Mým posláním je pomáhat lidem uvolnit se a zapomenout na stres dne. Miluji svou práci a vždy se snažím naslouchat potřebám mého klienta. V mé volné době ráda píši o masážních technikách a lázeňství.

Komentáře

Odeslat komentář