Dornova metoda: Rychlá úleva při bolestech v lokti

Dornova metoda: Rychlá úleva při bolestech v lokti

Bolest v lokti není záležitost jen tenistů nebo zedníků. Stačí pár hodin špatného sezení u počítače, těžší nákup, nebo třeba tání sněhu s lopatou – a najednou nemůžete zvednout hrnek s kávou bez toho, aby vás netáhlo v lokti. V tu chvíli většinou vytahujeme mast na bolest nebo hledáme rady, jak si rychle ulevit.

Dornova metoda je způsob, jak se zbavit bolesti v lokti bez prášků, injekcí nebo babských rad. Žádné křupání, žádné násilí. Pracuje se jemně s klouby a páteří tak, aby se vše vrátilo na své místo. Pokud máte pocit, že jste už všechno vyzkoušeli a výsledek nula, možná je čas dát Dornově metodě šanci. Opravdu to není žádná ezoterika – spíš vám pomůže pochopit, proč se bolesti vrací, a co s tím můžete dělat sami ještě dnes.

Proč nás bolí loket

Bolest lokte je častá u lidí, kteří mají každodenně jednostrannou zátěž – třeba dlouhé hodiny držíte myš nebo opakovaně něco taháte. Loket má spoustu šlach, svalů a vazů, které se snadno přetíží nebo trochu rozhodí. Většina problémů nevzniká přes noc, je to spíš postupné a plíživé.

Mezi nejčastější příčiny patří:

  • Zánět šlach – říká se mu tenisový nebo oštěpařský loket. Není to jen z tenisu, klidně vás potrápí i pravidelné nošení nákupů.
  • Nevhodná ergonomie práce – špatná poloha ruky u počítače nebo opakované mechanické pohyby.
  • Napětí ve svalech a kloubech v okolí lokte, často navazující třeba na špatné držení těla nebo posunutí v rameni.
  • Úrazy – naraženiny nebo natažení, která se neproléčí pořádně, a problém se pak vrací.

Málokdo ví, že bolest v lokti nemusí být vždycky přímo z lokte. Občas je zakopaný pes jinde – třeba v krční páteři, v rameni, nebo v nesprávném postavení ruky při určitém pohybu. Dornova metoda právě na tohle klade důraz – pátrá po příčině a napojuje loket na celý zbytek těla.

Podle údajů z ortopedických ambulancí má přibližně 8 až 10 % dospělé populace někdy v životě problémy s bolestí lokte, přičemž u manuálně pracujících lidí je to až dvakrát častější.

PříčinaProcento případů
Záněty šlach40%
Špatné držení těla25%
Úrazy15%
Přetížení opakovanou činností20%

Kdo má potíže déle než měsíc, začíná často kompenzovat špatným pohybem celé paže nebo ramen. A tím se jenom rozjede začarovaný kruh, který se nedá mazat krémy do nekonečna. Proto má dornova metoda smysl – řeší souvislosti, nejen samotnou bolest.

Co je Dornova metoda a jak působí

Dornova metoda je jemná terapie, která vznikla v Německu a dnes se používá po celém světě. Nevychází z žádných kouzel ani prastarých pověr. Celý princip spočívá v tom, že lidské tělo je jako dobře seřízený stroj – když někde něco nesedí, začne to brzy protestovat. Dornova metoda se zaměřuje hlavně na klouby a páteř, protože právě tady bývá často zakopaný pes, když vás bolí loket nebo rameno.

Terapeut nejprve prozkoumá postavení jednotlivých kloubů a páteře. Pak pomocí jednoduchých, nenásilných pohybů vrací klouby i obratle zpět do správné polohy. Není to žádné "křupání". Základem je spolupráce klienta – vy sami při pohybu rukou nebo nohou pomáháte navést vše na správné místo, zatímco terapeut jemně tlačí na daný kloub.

Jasně, zní to jednoduše, ale právě v té jednoduchosti je síla. Dornovu metodu často využívají lidé, kteří se nechtějí spoléhat jen na léky nebo operace. Boduje hlavně v tom, že nezatěžuje tělo chemií ani násilím a výsledky jsou u bolestí lokte často vidět už po pár sezeních.

  • Dornova metoda pomáhá upravit nesprávné postavení těla, což zmírňuje tlak na postižený kloub.
  • Podporuje přirozenou regeneraci – tělo se naučí "držet pohromadě" bez cizí pomoci.
  • Cílem není jen odstranit bolest, ale hlavně pořešit problém, který bolest způsobuje.

Možná vás překvapí, že u této terapie se běžně měří i rozdíl délky nohou, který má vliv na celkové držení těla. Nesrovnalosti totiž často vedou ke špatnému zatížení lokte – a na to dornova metoda reaguje komplexně, ne jen na jeden konkrétní bod bolesti.

Využití při bolestech v lokti

Využití při bolestech v lokti

Když přijde na bolest lokte, většina lidí sahá po mastech nebo tabletkách a doufá, že bolest sama odezní. Dornova metoda ale jde na věc jinak — řeší příčinu, ne jen důsledek. Bolest totiž často nevzniká přímo v lokti, ale je důsledkem toho, že klouby v ruce, páteři nebo rameni nejsou ve správné poloze.

Při Dornově terapii se loket nekroutí ani násilně „neopravuje“. Terapeut vás citlivě navede k pomalému pohybu (například ohýbání a natahování paže), zatímco jemně pracuje s kloubem. Tím pomáhá napravit drobné posuny nebo blokace, které v lokti vznikají třeba po úrazu, přetížení nebo dlouhém sezení u počítače.

Typicky Dornova metoda pomáhá těm, koho trápí:

  • bolesti při pohybu lokte (např. tenisový nebo golfový loket)
  • ztráta síly v ruce
  • mravenčení nebo tahání do předloktí
  • omezená hybnost lokte po zranění

Výhodou je, že Dornova metoda řeší celé tělo — terapeut často odhalí, že za bolest v lokti může třeba špatné postavení ramen nebo blokádka někde v zápěstí. Tím pádem má větší šanci, že se bolest nevrátí. Navíc metoda pracuje bez léků a nepříjemného praskání kloubů.

Tady je přehled, v jakých případech vám Dornova metoda při bolestech v lokti může pomoct:

Problém Možné přínosy Dornovy metody
Tenisový loket Snížení bolesti, zlepšení pohyblivosti, uvolnění svalů kolem lokte
Bolest po úrazu Zrychlení regenerace díky lepšímu postavení kloubů
Přetížení z práce/PC Zlepšení proudění krve, odstranění blokád v předloktí a zápěstí

Pokud tedy hledáte řešení, které se nezaměřuje jen na loket, ale na celé tělo, Dornova metoda je dobrá volba. Odborník vám zároveň poradí, na co si dát v běžném životě pozor, abyste ulevili lokti a zbytečně si ho dál nepřetěžovali.

Praktické tipy a cviky na doma

Pokud vás trápí bolest lokte, zkuste nejdřív jednoduché změny v běžném dni. Často totiž pomůžou i maličkosti. Při práci na počítači si dejte pozor, aby bylo předloktí podepřené a zápěstí nebylo zalomené. Velkým pomocníkem je i pravidelné protažení – a právě s tím Dornova metoda skvěle pomáhá.

Základem jsou jemné pohyby, které podporují správné postavení kloubu i svalů okolo. Tady je pár konkrétních tipů, které zvládnete i bez asistence terapeuta, ideálně denně:

  • Hříbek: Opatrně položte konečky prstů na loket druhé ruky. Krátce a jemně zatlačte a během toho pomalu ohýbejte a napínejte loket. Klíč je opravdu v malém tlaku a opakování – klidně 10-20x.
  • Protažení předloktí: Natáhněte postiženou ruku před sebe, dlaní vzhůru. Druhou rukou jemně přitáhněte prsty směrem ke spodní části předloktí, podržte 10 vteřin a povolte. Opakujte třikrát.
  • Kroužení zápěstím: V natažené ruce nakroužte zápěstím desetkrát na každou stranu. Zapojíte tím všechny svaly propojené s loktem.

Dobrý trik je využít i masáž tenisákem nebo malým míčkem. Přiložte míček na bolavé místo nebo podél vnitřní i vnější strany lokte a jemně s ním pohybujte sem a tam. Uvolníte tím napětí ve svalech, které často předchází bolesti.

Když už jsme u Dornovy metody, klíčová je pravidelnost. Nečekejte, že bolest zmizí po jednom cvičení. Většina lidí zaznamená zlepšení za 7–14 dní, když se do toho opravdu pustí denně. Pokud vás bolí loket i v klidu, nebo během cviků cítíte ostrou bolest, raději se poraďte s odborníkem. Ale tyhle jednoduché postupy zvládne doma opravdu každý.

TipDoporučená frekvence
Hříbek1–2x denně, 10–20 opakování
Protažení předloktí3x denně
Kroužení zápěstím2x denně po 10 krouženích
Masáž tenisákem1x denně, cca 5 min

Nezkoušejte přes bolest hned těžké posilování nebo velké streče. Dornova metoda stojí na trpělivosti a jemném pohybu. Když se ozve bolest v lokti znovu, zkuste si vzpomenout na pocit uvolnění po malém, pravidelném cvičení – bývá to fakt velký rozdíl.

Kdy raději vyhledat odborníka

Kdy raději vyhledat odborníka

Někdy už domácí cvičení či jemná dornova metoda prostě nestačí. Je dobré vědět, kdy je lepší přestat experimentovat doma a obrátit se na zkušeného terapeuta nebo lékaře.

Pokud zažíváte jednu z těchto situací, neotáčejte to na „ono to časem přejde“:

  • Bolest v lokti je stále silnější, i když odpočíváte a vyhýbáte se námaze.
  • Loktem nejste schopni vůbec hýbat, nebo ztrácíte cit v prstech.
  • Na lokti se objeví otok, začervenání nebo je horký na dotek. To může znamenat zánět nebo infekci.
  • Bolest v lokti vás budí v noci a běžné léky na bolest už vůbec nezabírají.

Praktici Dornovy metody často spolupracují s fyzioterapeuty nebo lékaři, takže se nemusíte bát, že by vám odborník rovnou něco vnucoval nebo vyhrožoval operací. Právě naopak – někdy je kombinace různých přístupů daleko efektivnější než metoda jedna jediná.

Podle údajů České společnosti pro bolesti pohybového aparátu je až 25 % lidí s chronickou bolestí lokte nakonec odesláno na odbornou diagnostiku, protože příčina není jasná a běžná léčba nestačí.

Výstražné příznakyCo dělat
Přetrvávající otok a zarudnutíOkamžitě navštívit lékaře
Celková slabost rukyVyšetřit neurologem
Bolest po pádu nebo úrazuRentgen, vyloučení zlomeniny

Jestli si nejste jistí, zkuste se poradit aspoň telefonicky. Nikdy není ostuda ověřit si, že to, co se děje ve vašem lokti, není nic vážného.

Sdílení na sociálních sítích

Releted Post

Pavlína Křivánek

Pavlína Křivánek

Jsem majitelkou a hlavní terapeutkou v masážním salonu. Má dlouholetá praxe a odborné znalosti mě dovedly k vlastnímu podnikání v oblasti masáží. Kromě mého každodenního zaměření na poskytování terapeutických a relaxačních masáží, také ráda píšu o různých technikách masáže a jejich přínosu pro zdraví člověka. Miluji práci s lidmi a jsem hrdá, že můžu pomáhat lidem cítit se lépe a zdravěji.

Komentáře

Odeslat komentář