Vše, co potřebujete vědět o lymfodrenáži: účinky, postup a benefit

Vše, co potřebujete vědět o lymfodrenáži: účinky, postup a benefit

Úvod do světa lymfodrenáže

Když se řekne lymfodrenáž, možná vám hlavou proběhne představa nějaké vesmírné technologie nebo tajemné mystické praxe. Ale nebojte, není tomu tak! Lymfodrenáž je totiž úžasná, zdraví prospěšná procedura, která má s věcmi z daleké galaxie pramálo společného. Možná si teď říkáte: „Milane, už zase přeháníš!“ Ale věřte mi, lymfodrenáž si zaslouží být obestřena tajemnem. Představte si, že jde o šetrnou masáž, která stimuluje lymfatický systém, ten spolupracuje přímo s vaší imunitou, omlazuje tělo a pomáhá vám dostat se do skvělé formy. A pokud si teď myslíte, že jsem se zbláznil, počkejte, až vám všechno vysvětlím!

Nejdříve bych měl asi objasnit, co to vůbec ten lymfatický systém je. Představte si sít dálnic, které po celém vašem těle přenáší důležité látky, bojuje s nemocemi a pomáhá vám zbavovat se odpadu, který nechcete. Zní to jako superhrdina, že? No, a lymfodrenáž je jeho parťákem, je to ten typ kamaráda, který s vámi půjde na večerní jogging, i když venku leje jako z konve, jenom aby vás udržel ve formě.

Lymfatický systém a jeho kouzelné taje

Tak začneme hodně zjednodušeně. Lymfatický systém je součástí imunitního systému, a řečeno laicky, funguje jako něco na způsob odvodnění v našem těle. Maže, čistí, detoxikuje - to je jeho motto. Lymfa, ta neviditelná hrdinka, která cirkuluje v tomto systému, je téměř jako krevní plazma. Jenomže v lymfě nenajdeme červené krvinky, za to ale bílé krvinky tam slaví své pochody ve velkém style. Jejich úkolem je bojovat s infekcemi a udržovat vás zdravé jako rybičku. A víte co má lymfa úplně nejraději? Pohyb! Protože na rozdíl od krevního oběhu, který má srdce jako motor na pumpování, lymfa se spoléhá na svrchní pohyby těla a svalovou aktivitu, aby se rozjela. Její systém je jako síť, kde máme lymfatické uzliny, takové malé kontrolní stanice, které filtrují nečistoty a jsou mocní strážci vašeho zdraví.

Zázračná moc lymfodrenáže

Nyní, když už víme, s kým máme tu čest, povíme si, co vám lymfodrenáž může nabídnout. Jedná se o masáž, která je tak něžná, že by vás neprobudila ani kdyby jste spali na vatě. Ale ruku na srdce, i když je to jemné, pracuje to s vámi na plné obrátky. Cílem lymfodrenáže je pomoci lymfě se pohybovat, tedy stimulovat odstraňování toxických látek a přebytečné vody z těla. A myslíte, že to je všechno? Ani náhodou! Má to pozitivní účinky na celulitidu, může zmírnit otoky a dokonce posílit imunitní systém.

Tak si to představte, je to jako kdyby jste měli doma speciálního kamaráda, který jakmile zazvoní, rozběhne se vám doma úklid, vyžene všechny špíny a ještě omrkne, jestli vám něco nechybí na zdraví. To vše se může dít i u vás doma! Existují přístroje pro domácí lymfodrenáž, které si můžete pořídit. Není to levná záležitost, ale takový wellnesový robot doma, kdo by si to nepřál, že?

Procedury a techniky lymfodrenáže

Jestli jste už zalistovali ve wellness menu, možná jste si všimli, že lymfodrenáže se nabízejí různé – manuální a přístrojové. Manuální lymfodrenáž je jako balet – masér provádí sklenutými rukama plynulé, rytmické a velmi lehké pohyby, které působí přímo na kůži a podkožní tkáň. Tady nejde o silu, jde o techniku a přesný tlak, aby se lymfa dostala tam, kam má. Po této proceduře se můžete cítit jako byste právě sestoupili z obláčku – naprosto uvolnění a lehčí.

Přístrojová lymfodrenáž pak uplatňuje různé patentované technologie. Někde to můžou být boty, které se vám natáhnou až po kolena a pak pomalu tlakují a uvolňují. Jiný přístroj zase může působit elektrostimulací. Tady už nejsou potřeba ruce maséra, ale zase musíte věřit technologii, že ví, co dělá. A pokud si pamatuji správně, poprvé, když jsem na takovém přístroji ležel, měl jsem pocit, jako bych byl ve vesmírné lodi na cestě na Mars. Ale výsledek byl stojí za to!

Komu lymfodrenáž prospívá a kdy si dát pozor

Tak dobrá zpráva je, že lymfodrenáž není elitní klub, kam se dostanou jenom vyvolení. Je skvělá pro téměř každého, ale samozřejmě s nějakými výjimkami. Například, když se cítíte pod psa s nějakou infekcí nebo máte problémy s trombozou, tak je lepší s lymfodrenáží počkat, dokud se věci nezlepší. Tím samým to platí pro lidi s srdečními potížemi nebo s onkologickými onemocněními – tady je vždycky dobré se poradit s lékařem. Ale to jsou věci, kde je třeba být opatrný s čímkoli, co máte nového vyzkoušet.

Pokud ale posilujete, dáváte si na otoky nebo bojujete s celulitidou, tak se lymfodrenáž může stát vaším novým nejlepším přítelem. A pro těhotné maminky? No, tady je to jako vždy trochu složitější – určitě bych doporučil se domluvit s lékařem a s masérem, který ví, co dělá, protože některá místa na těle prostě nemůžete masírovat, když čekáte miminko.

Lymfodrenáž doma a tipy pro maximální užitek

A teď kouzlo domácí lymfodrenáže! Jistě, chodit do salónu má své kouzlo, ale co když nechcete každou chvíli vynakládat peníze nebo někam docházet? Existují přístroje pro domácí použití, které můžete nastavit podle svých potřeb a relaxovat u svého oblíbeného seriálu. Důležité je jen vybrat si ten správný přístroj a správně ho používat. A nezapomeňte na pár maličkostí – hydratace je klíčová, protože když tělo „vyplavuje“ toxiny, potřebuje dostatek vody. A lymfodrenáže můžete ještě více podpořit vhodnou stravou, trochou pravidelného pohybu a dostatkem spánku. To je jako kdybyste k tomu svojemu vesmírnému robotovi k lymfodrenáži přidali ještě osobního trenéra, dietologa a spánkového guru.

A pro ty z vás, kteří mají problémy s motivací: Nedívejte se na to jako na další z povinností. Dělejte z toho rituál, svůj osobní relaxační čas. Připravte si pěkné prostředí, pusťte svoji oblíbenou hudbu a nechte se hýčkat. Díky tomu nejen, že budete dělat něco pro své zdraví, ale také si tím zpříjemníte den. A jelikož miluji zajímavosti: víte, že podle studií může být pravidelná lymfodrenáž dokonce prevencí proti stresu a depresím? Tak vidíte, že mám pro vás pokaždé něco navíc!

Tak co, už se cítíte připraveni zapojit do svého života lymfodrenáž? Nebojte se vyzkoušet něco nového, třeba zjistíte, že je to přesně ta chybějící skládačka v puzzle vašeho zdraví. A jestli se vám podaří na nějaké té lymfodrenáži usnout, pak víte, že jste na správném místě a vaše tělo si to náramně užívá. A když už budete u toho, prosím, pošlete mi tip na dobrou kavárnu v Brně, kam bych se mohl po masáži zajít vyléčit ze spánkové komy!

Sdílení na sociálních sítích

Releted Post

Milan Růžička

Milan Růžička

Jsem odborníkem na masáže a provozuji vlastní masážní salon v Brně. K masážím a wellness oblasti jsem se dostal již na střední škole a tato láska mě nikdy nepustila. Doprovázením klientů na jejich cestě k zdraví a relaxaci se cítím naplněn. Ve volném čase mi dělá radost psaní o masážích, jak pro odborníky, tak pro laickou veřejnost. Moje články se již objevily v několika zdravotnických časopisech a na internetových portálech.

Komentáře

Odeslat komentář