Masáž po porodu: Přínosy pro tělo i mysl

Masáž po porodu: Přínosy pro tělo i mysl

Masáž po porodu: Přínosy pro tělo i mysl

Vážení čtenáři, dnešní článek je určen především pro novopečené maminky, ale jistě jej ocení i ti, kdo se o ně starají. Dnes se tedy dostáváme k tématu, které je nám všem blízké – masáže po porodu. Já sama jsem po narození našeho syna tuto praxi vyzkoušela a můžu vám říci, že to byla jedna z nejlepších věcí, které jsem pro svou postporodovou regeneraci udělala. Ale než se pustíme do detailů, pojďme se podívat na strukturu dnešního článku.

Proč je masáž po porodu tak důležitá?

O čem by měla masáž po porodu především být?

Výběr správného maséra nebo masérky pro masáže po porodu

Tipy na domácí masáže po porodu

Typy masáží vhodných pro postporodovou regeneraci

Aplikace a pomůcky pro masaže po porodu

Výhody masáže po porodu pro psychiku

Nyní, když známe strukturu našeho článku, můžeme se konečně pustit do toho nejdůležitějšího – proč jsou vlastně masáže po porodu tak důležité? Těhotenství a následný porod jsou pro tělo ženy obrovskou fyzickou zátěží. I když je to proces, na který je ženský organismus připraven, po porodu je třeba tělo spolu s myslí harmonicky zregenerovat, aby se mohlo vrátit do normálu a začít se plně věnovat novému, náročnému úkolu – péči o novorozené dítě.

Chvíle masáže jsou pak tím správným momentem pro to, abychom si pro sebe něco udělali. Nemusí to být jen masáž od profesionála. I můj manžel Jiří mi pomáhal, když jsem byla po porodu unavená a vyčerpaná. A to nejen masáží nohou, které byly po několika hodinách strávených na nohou s malým opravdu vystaveny náporu.

O čem by měla masáž po porodu především být?

Jestliže uvažujete o masáži po porodu, je dobré mít na paměti několik klíčových faktorů, které byste měli před jejím zahájením zvážit. Masáž po porodu by měla být především o regeneraci a relaxaci. Tělo je po porodu zranitelné a fyzicky vysílené, takže by mělo být zacházeno s něj jemně a s citem. Zvláště důležité je to v případě, že jste se podrobila císařskému řezu.

Na druhou stranu, masáž by měla být i účinná a měla by cílit na konkrétní oblasti, které jsou po porodu nejvíce zatížené – například dolní část zad, ramena, šíje a také břicho, které absolvuje pravděpodobně největší změnu. Pokud budete masáž respektovat jako nástroj k regeneraci, bude vám záruka, že vám přinese maximální možný prospěch.

Výběr správného maséra nebo masérky pro masáže po porodu

Jste-li rozhodnuti pro masáž po porodu, je důležité vybrat si profesionála, který má zkušenosti s masážemi pro novopečené matky. Ne každý masér nebo masérka má potřebné zkušenosti a dovednosti potřebné pro provádění masáží orientovaných na regeneraci po porodu.

Rozhodování by mělo být založené na referencích, respektive doporučeních od jiných maminek, případně by mělo jít o maséra, který je specializovaný na tento druh terapie. Osobně jsem měla štěstí, že jsem se spolehnula na doporučení kamarádky, která navštěvuje jednoho skvělého maséra pravidelně už několik let.

Tipy na domácí masáže po porodu

Rozhodli jste se pro domácí masáže a vybavili se všemi potřebnými pomůckami a přípravky? Výborně! Domácí masáže jsou skvělou alternativou k profesionálním, hlavně z hlediska flexibility a financí. Následující návody vám umožní provádět jednoduché, ale účinné masáže přímo u vás doma.

  • Relaxační masáž nohou: Vezměte si na pomoc krém na nohy a pořádně jej vetřete do pokožky. Začněte od kotníků a postupně se přesuněte výš až k kolenním kloubům.

  • Regenerační masáž zad: Předejte se, zatímco vás druhý člověk masíruje mírnými tahy směrem dolů po celé délce zad.

  • Relaxační masáž poprsí: Velmi jemně masírujte okolí prsou a poté postupujte směrem k bradavkám.

Podobných masáží je samozřejmě mnoho, ale je důležité si uvědomit, že každá žena je jiná a každé tělo reaguje odlišně. Proto je důležité vyzkoušet různé techniky a postupy a zjistit, které vám vyhovují nejvíce.

Typy masáží vhodných pro postporodovou regeneraci

Existuje řada typů masáží, které jsou vhodné pro postporodovou regeneraci. Některé z nich jsou zaměřené na uvolnění napětí a stresu, zatímco jiné se zaměřují na konkrétní fyzické obtíže, které můžete po porodu zažívat. Níže jsou uvedeny některé z nejběžnějších typů masáží, které se doporučují po porodu:

  • Švédská masáž: Tento typ masáže je nejznámější a nejpopulárnější. Je zaměřený na normální uvolnění napětí a relaxaci těla.

  • Deep tissue masáž: Tato masáž je zaměřená na svaly hluboko pod povrchem a jejím cílem je odstranit svalové napětí a bolest.

  • Lymfatická drenáž: Tato masáž se využívá především u žen, které trpí po porodu otoky dolních končetin.

Při výběru vhodného typu masáže je důležité zohlednit váš aktuální zdravotní stav a potřeby.

Aplikace a pomůcky pro masaže po porodu

Na trhu existuje nespočet různých pomůcek a aplikací, které vám mohou pomoci provádět masáže po porodu sami doma. Jedná se například o různé masážní oleje a krémy, speciální masérky, valašky nebo i elektronické masážní přístroje. Z aplikací jsem já osobně vyzkoušela například aplikaci "Massage Techniques", která vám nabídne návody na různé druhy masáží včetně těch pro postporodovou regeneraci.

Vybavení pro masáže po porodu můžete nakoupit v lékárnách, zdravotnických potřebách nebo na internetu. Osobně preferuji online nákupy, protože mě to ušetřilo spoustu času a energie, které jsem potřebovala pro sebe a svou rodinu.

Výhody masáže po porodu pro psychiku

Pokud jde o masáže po porodu, často hovoříme o jejich fyzických přínosech. Je ale třeba zmínit, že masáže mají také velmi přínosný vliv na naši psychiku. Toto tvrzení mohu potvrdit ze své osobní zkušenosti. První dny po porodu jsem byla vyčerpaná, unavená a často i napjatá. Po masáži jsem se cítila lépe, znovu jsem načerpala energii a byla jsem schopna se plně věnovat svému novorozenému synovi.

Masáže po porodu mohou také pomoct zmírnit příznaky postpartaální deprese, která postihuje mnoho nových matek. Zvláště pokud je masáž doprovázena relaxační hudbou, esenciálními oleji nebo jinými technikami uvolňování stresu.

S ohledem na vše výše uvedené nezbývá než doporučit všem novopečeným matkám, ať si dopřejí masáž po porodu. A pokud máte možnost, vyzkoušejte různé typy masáží, aby jste zjistili, která vám nejvíce vyhovuje. A pamatujte, že ačkoli je péče o novorozeně významnou roli naší mateřské role, je také nesmírně důležité pečovat o sebe. Jste skvělé, milé maminky!

Releted Post

Eva Hrubá

Eva Hrubá

Jsem odbornice na masáže a provozuji vlastní masážní salon. Studovala jsem různé druhy masáží a terapeutických technik. Kromě své práce v salonu také ráda píšu o masážních technikách a doporučuji nejlepší techniky pro různé potíže. Miluju svoji práci a usilovně se snažím pomoci svým klientům cítit se lépe a být zdravější.

Komentáře

Odeslat komentář