Kdy dítě pozna maminku?

Kdy dítě pozna maminku?

Kdy dítě pozna maminku?

Rané stádium poznávání

V prvním měsíci svého života je pro novorozence vše nové a neznámé. Dokážou rozeznávat pouze jemné stíny světla a tmu a pohybují se primárně na základě svých instinktů. Nemohou ještě spolehlivě rozeznávat tváře, nicméně jsou nesmírně citliví na dotek, zvuky a vůně. Je to příroda, která nám dává tyto instinkty, abychom se dokázali přizpůsobit a dorůst do plnohodnotných lidí. Novorozenci se přirozeně přitulí k tělu matky, vyslyšejí její srdce a znají její vůni. Už to samotné je pro ně obrovskou útěchou.

Dobývání smyslů

Mezi druhým a třetím měsícem života se zrak vašeho dítěte začne vyvíjet a zdokonalovat. Přestanou se soustředit jen na věci velmi blízké obličeji a začnou rozpoznávat předměty na větší vzdálenost. Začínají rozlišovat jednotlivé tváře a naučí se rozpoznávat hlavně matku a otce, což je dáno tím, že jsou s nimi nejvíce v kontaktu a vývoj mozku v této fázi je zaměřen především na rozpoznávání tváří. Vzpomínám si, jak Tomáš, manžel, byl šťastný, když náš syn poprvé rozpoznal jeho tvář a zazářil úsměvem.

První úsměv

Je to jeden z nejkrásnějších okamžiků v životě rodičů. Většinou se objeví mezi šestým a dvanáctým týdnem.

Emoční pouto

Po třech měsících už jsou děti schopny vytvořit silnou emocionální vazbu s matkou. V této fázi se začínají usmívat na tváře, které poznávají. Už nejde jen o instinktivní reakce, ale o skutečně vědomé chování. Vidíte, jak vaše dítě reaguje na vaši přítomnost, jak se těší, když vás vidí. Mohu se podělit o malou historku z našeho domova. Jednou, když se Tomáš vrátil z práce, naše dcerka začala plakat. Ale jakmile slyšela můj hlas, přestala a usmála se na mě. To byl okamžik, kdy jsem si uvědomila, že mě už opravdu rozpoznává jako svou matku.

Hlas matky

Už po pár týdnech od narození může novorozence táhnout k hlasu matky. Děti poznají matčin hlas už v děloze a po narození je pro ně příjemnou a uklidňující známostí. Dokáže je uklidnit, uspávat, utěšovat... A tím vytvářet silný emocionální vztah.

Kdy dítě rozpoznává ostatní členy rodiny?

Přestože matka je pro dítě nejdůležitější osobou, postupně si začíná uvědomovat i ostatní členy rodiny. Nejdříve to bývá otec, případně starší sourozenci, později i blízcí příbuzní, kteří jsou s ním v častém kontaktu. Každý vývoj je ale individuální a některé děti mohou začít rozpoznávat i další tváře o něco dříve.

Oddělení od matky

Přibližně mezi osmým a devátým měsícem začíná období tzv. separační úzkosti, kdy se dítě bojí odloučení od matky. Toto období je charakteristické zvýšenou citlivostí a potřebou matčina kontaktu a úzkostí při jejím odloučení. Je to normální fáze vývoje, kdy dítě poprvé začíná chápat svoji individuální existenci oddělenou od matky.

A tak, i když je to někdy náročné, všichni v rodině včetně naší kočky Uhlíka si užíváme těchto okamžiků rozpoznávání a vytváření vazeb. Jsem vděčná za to, že toto vše mohu s Tomášem sdílet. Každý den je dobrodružstvím, kdy se učíme poznávat naše dítě a ono nás.

Sdílení na sociálních sítích

Releted Post

Pavlína Křivánek

Pavlína Křivánek

Jsem majitelkou a hlavní terapeutkou v masážním salonu. Má dlouholetá praxe a odborné znalosti mě dovedly k vlastnímu podnikání v oblasti masáží. Kromě mého každodenního zaměření na poskytování terapeutických a relaxačních masáží, také ráda píšu o různých technikách masáže a jejich přínosu pro zdraví člověka. Miluji práci s lidmi a jsem hrdá, že můžu pomáhat lidem cítit se lépe a zdravěji.

Komentáře

Odeslat komentář