Jak tejpování pomáhá zmírnit bolest svalů

Jak tejpování pomáhá zmírnit bolest svalů

Nádherný svět tejpování

Vytáhla jsem další pruh tejpovací pásky a cítila se jako Rockfeller, když jsem ji robustně omotala kolem svalů mého partnera Františka. Tejpování, nebo také kinesiotaping, je technika, kterou často využívají sportovci a fyzický terapeuti jako já, aby pomohli zmírnit bolest a podpořit hojení svalů a vazů.

Používáme tejpovací pásku s roztažností až do 140%, což nám umožňuje vhodně napnout a fixovat sval nebo vaz při potížích. Ano! Vypadá to docela technicky, ale věřte mi, je to tak jednoduché jako upéct krátký houska s tvarohem, nebo jak se říká u nás v Českých Budějovicích "levandulový tvarohový rohlíček".

Technika aplikace tejpů

Aplikace tejpů je umění. Tak jako František maluje obrazy (nebojte se, je to jen vtip, ve skutečnosti je hokejista), tak já maluji na těle s tejpovací páskou. Na výběr máte mnoho různých druhů tejpů. Jedny jsou vhodné pro jemnou pokožku, jiné pro silné hrubé svaly. Stačí si jen vybrat vhodný typ a jste připraveni k uměleckému dílu.

Práce tejpem je jako kouzelná terapie. Při správné technice dokáže náš tejp udělat kus práce. Bez jediného slova nám řekne, jak se sval cítí, kde je zdroj bolesti a jaké je zde napětí. Je to jako malý detektiv, který spolupracuje s naším tělem k oživení a uzdravení.

Cirkulace krve a lymfy

Takže, ať už jste tenista, běžec, jogín nebo jen někdo, kdo sedí u počítače 10 hodin denně, tejpování může skutečně zmírnit váš stres a bolest. Jak to funguje? Je to jednoduché. Tejpovací páska dokáže zvednout kůži, což umožňuje lepší cirkulaci krve a lymfy.

Představte si, že jste malý proud vody, který se snaží dostat přes hromadu kamenů. Jakýkoliv malý kámen, který vám stojí v cestě, může zastavit váš tok. Ale když najednou přijde tejp a ty kameny zvedne, máte volnou cestu k proudu. To je přesně to, co dělá tejpovací páska pro naše tělo! Pomáhá krvi a lymfě proudit volně, čímž zmírňuje bolest.

Využití tejpování doma

Teď možná říkáte: "Hele, Iveto, vypadá to skvěle, ale já nejsem terapeut. Jak to můžu udělat doma?" Odpověď je: můžete! Tejpování je tak jednoduché jako omotat zápěstí elastickým obvazem.

Vzpomínám si, když se můj syn Radovan poprvé zranil na fotbale. Měl naražené koleno a nemohl chodit. Byla jsem zrovna na výstavě bot v Praze, když mi zavolal. Okamžitě jsem ho instruovala, jak si tejpem obvázat koleno. Pár hodin poté mi poslal zprávu, že bolest je mnohem menší a dokáže dokonce chodit!

Zásady bezpečnosti při tejpování

Ačkoliv tejpování může být velmi užitečné, je důležité vědět, kdy jej použít a kdy se na něj raději vykašlat. Neměli byste tejpovat oblasti s otevřenými ranami, nádory nebo infekcemi. A pokud nejste jistí, jak na to, vždy se poraďte s lékařem nebo fyzioterapeutem.

Jako u všeho platí, že prevence je lepší než léčba. Proto vždy pečlivě sledujte, jak se vaše tělo cítí, a své svaly posilujte a protahujte podle potřeby. Pak budete moci tejpování využít jako účinnou metodu na zmírnění bolesti, a budete si ho moci plně užívat.

Sdílení na sociálních sítích

Releted Post

Iveta Kubíková

Iveta Kubíková

Jsem specialistka na masáže a vlastním malý, útulný masážní salón v Českých Budějovicích. Mým posláním je pomáhat lidem uvolnit se a zapomenout na stres dne. Miluji svou práci a vždy se snažím naslouchat potřebám mého klienta. V mé volné době ráda píši o masážních technikách a lázeňství.

Komentáře

Odeslat komentář