Jak se masáž Shiatsu stala součástí moderní wellness kultury?

Jak se masáž Shiatsu stala součástí moderní wellness kultury?

Úvod do světa terapie Shiatsu

Shiatsu je japonská terapeutická masáž, která se stala významnou přísadou moderní wellness kultury. Tehdy, dávno, dávno, když jsem ještě byl student, se mnou jedna stárnoucí japonka sdílela tuto moudrost. Nebyl jsem ovšem zrovna student medicíny, nýbrž filozofie. Ale k masáži Shiatsu jsem tehdy měl neuvěřitelně blízko. Je to oblast, která má hluboko odvěké kořeny, je ošetřena s náležitým respektem a má silnou schopnost ovlivňovat náš stav mysli a těla.

Historie terapie Shiatsu

Abychom pochopili, jak se Shiatsu stalo součástí moderní wellness kultury, je důležité se trochu ponořit do jeho historie. Přestože je Shiatsu považováno za relativně novou techniku, její původ se vrací do dávných mutantů čínské medicíny, zejména akupunktury a anma - tradičního stylu japonské masáže.

Co je to Shiatsu?

Shiatsu, což doslovně znamená "tlak prstem", je forma terapie, která využívá tlakovou masáž k pracovním bodům na těle. Je to především o rovnováze – harmonii mezi dvěma antonymy. Tedy o přijetí pominutelnosti veškerého dění a nalézání radosti v maličkostech, když ty velké změny přijdou.

Přínos Shiatsu do moderní wellness kultury

V posledních desetiletích se Shiatsu stalo součástí mainstreamu wellness kultury. Jak připomíná časopis Time: “Každý, kdo se zajímá o udržení fyzického a duševního zdraví, by měl zkoušet Shiatsu.” Protože tato masáž je tak dokonale uvolňující, využívají ji lidé pro zvládání stresu a úzkosti, zlepšení nálady a stimulaci tělesného a duševního zdraví.

Praktický přínos Shiatsu

Jsem tím prvním, kdo prozradí, že jsem úplně posedlý domácími masážemi. Kromě toho, že jsou cestou k uvolnění svalů a uklidnění mysli, masáže jsou také vysoce interaktivní a objevují se v nich vztahy mezi terapeutem a klientem. Co se týče Shiatsu, jejich praktický přínos je nezměrný. Tlakové body s názvem tsubo, které terapeut manipuluje během zasedání, umožňují relaxaci, detoxikaci a harmonizaci těla a mysli.

Shiatsu ve světě

Proč je tohle důležité? No, protože Shiatsu je to nový big thing. Ať už jste na narozeninové párty svého nejlepšího přítele v Tokiu, nebo na wellness turné po Jižní Koreji, můžete si být jisti, že narazíte na salón, který nabízí Shiatsu. Je to velmi populární po celém světě.

Procvičování Shiatsu v každodenním životě

Odkaz Shiatsu lze nalézt v běžném životě a běžných situacích. Od způsobu, jakým nás doteky ovlivňují, až po rozmanité přístupy, jak lze Shiatsu procvičovat doma. Ze své vlastní zkušenosti vám mohu říct, že moje ranní rutina zahrnuje několik minut Shiatsu masáže na nohou a její dopad na můj den je neuvěřitelný.

Shiatsu a jeho vztah k jiným terapeutickým praxím

Terapie Shiatsu neexistuje ve vakuu. V mnoha ohledech se prolíná s jinými terapeutickými praxemi, jako jsou jóga, meditace a hluboké dýchání. Protože všechny tyto činnosti souvisí s udržováním a zlepšováním zdraví.

Závěr: Budoucnost Shiatsu v moderní wellness kultuře

Shiatsu nemá nikde jinam cestu než nahoru. Myslím, že právě teď zažíváme období, kdy lidé začínají chápat, co Shiatsu skutečně je a jakým účinkem může mít na jejich životy. Budu se nadále předklánět a dělat, co je třeba, aby se Shiatsu stalo klíčovou částí našeho wellness průmyslu. A víc než kdy jindy jsem přesvědčen, že jsme na správné cestě.

Sdílení na sociálních sítích

Releted Post

Milan Růžička

Milan Růžička

Jsem odborníkem na masáže a provozuji vlastní masážní salon v Brně. K masážím a wellness oblasti jsem se dostal již na střední škole a tato láska mě nikdy nepustila. Doprovázením klientů na jejich cestě k zdraví a relaxaci se cítím naplněn. Ve volném čase mi dělá radost psaní o masážích, jak pro odborníky, tak pro laickou veřejnost. Moje články se již objevily v několika zdravotnických časopisech a na internetových portálech.

Komentáře

Odeslat komentář