Jak provést indickou masáž hlavy: Váš detailní návod s tipy pro relaxaci

Jak provést indickou masáž hlavy: Váš detailní návod s tipy pro relaxaci

Úvod do indické masáže hlavy

Je to úplně obyčejná středa a já jsem se rozhodl pokecat s vámi o něčem, co zcela neodmyslitelně patří k mé rutině pro hloubkovou relaxaci: indické masáži hlavy. Pravděpodobně jste už o této technice slyšeli, nebo jí možná dokonce někdy zažili. Pokud ne, tak se máte skutečně na co těšit! Indická masáž hlavy pochází, jak už její název napovídá, z Indie, a je součástí starobylé formy medicíny známé jako Ájurvéda, která klade důraz na harmonii těla a mysli. Tuto techniku lze provádět kdekoliv a nevyžaduje žádné speciální vybavení, což z ní činí ideální metodu pro každodenní uvolnění, ať už doma, v práci, nebo v příjemném prostředí salonu. A než vás zavedu do světa těchto blahočetných doteků, připravte se na to, že tento článek bude trošku jako ta masáž – uklidňující, rozplétající uzly vašich nejčernějších myšlenek a možná trochu dlouhé, ale přitom neuvěřitelně osvěžující cesta.

Význam indické masáže hlavy

Ale začněme trošku filosoficky, ne? Proč by člověk vlastně měl chtít, aby mu někdo masíroval hlavu? V Ájurvédě se říká, že hlava je brána do naší duše, přítelé. A když se vám někdo s láskou a znalostí věnuje právě této oblasti, může to udělat zázraky pro uvolnění myšlenek a celkovou pohodu. Osobně si pamatuji časy, kdy mé vlastní myšlenky běhaly jako otrhaní křečci ve kolečku, a pak přišla Petra a začala provádět na mě své kouzelné hmaty masáže hlavy. Najednou se z kolečka stalo klidné jezírko a já jsem mohl zase pořádně dýchat. Pro ty, kteří milují zajímavé faktíky, indické masáže hlavy byly už dlouho součástí indické kultury jako způsob udržování dlouhých a zdravých vlasů. Takže nejen, že se budete cítit jako znovuzrození, ale zároveň můžete očekávat, že vaše vlasová koruna dostane na frak, aby vypadala co nejlépe. No není to skvělé?

Základní principy a techniky

Teď, když už víme, proč nás indická masáž hlavy může dovést až k bránám nirvány, pojďme si říct, jak to vlastně funguje. Na světě je spousta druhů masáží, ale indická se zaměřuje na hlavu, krk, ramena a občas i obličej. Cílem je stimulace akupresurních bodů, které opravdu mění váš vnitřní svět k nepoznání. Petra, má zlatokopka, je na tyhle věci machr. Pamatuji si ten okouzlující večer, kdy mi poprvé masáž dělala a já jsem si připadal, jakoby každé pohladění bylo hypnotickým zážitkem. Nejčastěji se provádí táhlými a krouživými pohyby, tlakem a mírným taháním vlasů. No přece jen, je to indická masáž hlavy – a s vlasy se musí počítat, i když u někoho jako já, majícího vlasy spíše teoreticky, se tahání moc neprovádí, haha.

Co můžete očekávat během masáže

Když si zajdete na profesionální indickou masáž hlavy – a já vám důrazně doporučuji to zkusit – můžete očekávat, že se vás nejdříve slušně zeptají na zdravotní historii a preferovaný tlak. Sednete si na pohodlné křeslo, a pokud jste trochu jako já, můžete se těšit na tu chvíli, kdy se konečně odpojíte od každodenního ruchu. Atmosféra bývá většinou klidná, s uklidňující hudbou a lehkou vůní esenciálních olejů. Protože víte, aromaterapie jdou ruku v ruce s dobrým masírováním. Potom začne vlastní masáž a vaše hlava, vlasová pokožka, krk a ramena začnou prožívat svůj vlastní dobrodružný příběh. Ten pocit, když se přes všechny stresy a napětí převaluje blahodárný tlak, je něco jako mít narozeniny a Vánoce na jediný den.

Příprava na masáž doma

Ale hej, pokud nemáte čas nebo chuť vyrazit do salonu, můžete zkusit indickou masáž hlavy i doma. Stačí si najít pohodlné místo, kde budete nesmírně superkomfortní. No a pokud vás Petra masírovat není, můžete to zkusit i sami na sobě, ikdyž samozřejmě to nebude úplně totéž. Ale berte to z té lepší stránky – alespoň si během masáže můžete přečíst nějaký dobrý knížku. Pro začátek si připravte nějaký esenciální olej, který vás zvlášť oslovuje, a nebojte se experimentovat. Mě osobně naprosto uklidňuje levandule, ale můžu se vsadit, že každý má nějaký svůj favorit. A pak už stačí jen začít s jemnými krouživými pohyby kolem vašich spánků a postupně přecházet k celé hlavě.

Přínosy indické masáže hlavy

Začněme tím, že indická masáž hlavy není jen obyčejná masáž. Ne, ne, ne. Je to zážitek, který by prověřil i vrásčité líce samotného Dahalího Lama. Z minulosti víme, že uvolnění a regenerace jsou jasné výhody, ale víte, že to může pomoci i s bolestí hlavy, nespavostí a může zlepšit růst vlasů? Ano, to čtete správně. Vaše kadeře mohou díky pravidelné masáži hlavy rozkvést do neuvěřitelné nádhery. A to ani nemluvím o zlepšení mentálního zdraví, které přichází, když jsou dočista rozpuštěné veškeré niterné napětí a stresy. Mnohdy jsem byl svědkem, jak Luděk a Vilém spí po masáži jako mimina, když se jim podaří na chvilku uniknout od svého nekonečného objevování světa. Plus, v neposlední řadě, déletrvající indická masáž hlavy by mohla přispět k lepšímu krevnímu oběhu, což znamená, že váš mozek bude mít hodně živin a kyslíku pro všechny ty geniální nápady, které ve vás určitě doutnají.

Závěr a jak masáže implementovat do svého života

Nakonec bych vám rád dal pár slov do "vlasy". Indická masáž hlavy je něco jako tajný supertrumpf v balíčku karet života. Můžete ji provádět pravidelně a uvidíte změny, nebo ji můžete mít jako eso v rukávu pro chvíle, kdy prostě potřebujete rychlý únik od každodenního šílenství. A co víc, můžete ji sdílet s lidmi kolem sebe. Už jsem se zmínil, že Petra se mnou sdílela tuto zázračnou praxi, a to posílilo také naše pouto. Zkuste to třeba v rámci rodinného času, kdy spolu s dětmi prozkoumáváte vzájemnou dotekovou terapii, nebo to představte svým přátelům během večera plného relaxace. Věřte mi, stane se to vaším signetem hostitelské péče. A tak, jestli vám dneska něco zůstane, ať už to bude jedna věc nebo deset, mějte na paměti, že indická masáž hlavy by neměla zůstat jen na stránkách internetu nebo v chladu salonů. Ne, nechte ji prosímtě, aby se stala součástí vašeho života. A nezapomeňte, když už budete mít hlavu v oblacích a vlasy ve větru po téhle úžasné praxi, dejte mi vědět. Budu tu, s otevřenýma rukama a šťastným srdcem, popovídám si s vámi o všech radostech, které vás potkaly na cestě k lepšímu duševnímu zdraví a uvolnění. Indická masáž hlavy je tu pro vás, aby vám pomohla objevit, že vaše hlava – to je jedna velká slavnost!

Releted Post

Milan Růžička

Milan Růžička

Jsem odborníkem na masáže a provozuji vlastní masážní salon v Brně. K masážím a wellness oblasti jsem se dostal již na střední škole a tato láska mě nikdy nepustila. Doprovázením klientů na jejich cestě k zdraví a relaxaci se cítím naplněn. Ve volném čase mi dělá radost psaní o masážích, jak pro odborníky, tak pro laickou veřejnost. Moje články se již objevily v několika zdravotnických časopisech a na internetových portálech.

Komentáře

Odeslat komentář